.1.trieda

Pec nám spadla (pesnička)

Pec nám spadla, pec nám spadla,
ktože nám ju postaví,
starý peciar nie je doma
a mladý to nespraví.
Zavoláme na deduška,
ten má veľké kladivo,
pribije tam jeden klinec a už je to hotovo.

NA ROZCVIČKU: IKA-TIKA GYMNASTIKA

IKA - TIKA GYMNASTIKA, ZHLBOKA SA DOBRE DÝCHA.

RAZ - DVA, RAZ - DVA NA ORNICI BRÁZDA.

PO NEJ DROBČÍ JARABICA A NA KONCI OTOČÍ SA.

VYSOKO JE SLNKO, HLBOKO JE ZRNKO.

CEZ RIEKU JE MOST, CVIČILI SME DOSŤ.

Semafor

Keď červená zabliká nepohnem sa z chodníka.Oranžová svieti, pripravte sa deti! Iba farba zelená, voľnú cestu znamená.

Oli oli Janko, (hudobno-pohybová hra)

Oli oli Janko,  kľakni na kolienko, umývaj sa, utieraj sa, podopri si bôčky, chyť sa za vrkôčky, a vyber si koho chceš, koho najviac miluješ!

Farby

Papier je bielučký, farebné sú farbičky. Žltou kreslím slniečko, červenou zas jabĺčko. Zelená je trávička, modrá kvapka z nebíčka.

Dáždnik (pesnička)

Klope, klope dáždik na zelený dáždnik. Klope, klope prstíkom, kto je pod tým dáždnikom? To som ja Marienka, zmokne mi sukienka. Ja ťa nechcem dáždiček, ja chcem z neba kúštiček.

Spadla hruška zelená

Spadla hruška zelená, rozbila si kolená. Teraz plače na zemi, dobré lieky dajte mi. Ty si hruška nezbedník,

nepomôže ti už nik. Veď si dobre vedela, že si ešte nezrelá.

Čížiček, čížiček, vtáčik maličký (pesnička)

Čížiček, čížiček, vtáčik maličký, povedz mi, čížiček, ako sejú mak? Aj tak tak sejú mak, aj tak tak sejú mak,
aj tak tak sejú mak, aj tak sejú mak.

Čížiček, čížiček, vtáčik maličký, povedz mi, čížiček, ako rastie mak? Aj tak tak rastie mak, aj tak tak rastie mak,
aj tak tak rastie mak, aj tak rastie mak.

Čížiček, čížiček, vtáčik maličký, povedz mi, čížiček, ako kvitne mak? Aj tak tak kvitne mak, aj tak tak kvitne mak,
aj tak tak kvitne mak, aj tak kvitne mak.

Čížiček, čížiček, vtáčik maličký, povedz mi, čížiček, ako melú mak? Aj tak tak melú mak, aj tak tak melú mak,
aj tak tak melú mak, aj tak melú mak.

Čížiček, čížiček, vtáčik maličký, povedz mi, čížiček, ako jedia mak? Aj tak tak jedia mak, aj tak tak jedia mak,
aj tak tak jedia mak, aj tak jedia mak.

Moja mamka niečo má, niečo má (pesnička)

Moja mamka niečo má, niečo má
schovala to do sena, do sena.
2. A to boli orechy, orechy,
bolo ich tam dva mechy, dva mechy.

Šošovička, hťášok, fazuľa (pesnička)

Šošovička, hrášok, fazuľa, kde ste boli tetka Zuzuľa?
[:Bola som ja na vodičku, budem variť šošovičku.:]

Keď som chorý...

Keď som chorý, mamička, navaríš mi čajíčka. Do čajíčka citrón dáš, aj medík tam primiešaš. Keď ten čajík vypijem,
znova zdravý chlap budem.

Postavím si snehuliaka

na najbližšom brehu,
postavím si snehuliaka
z bielučkého snehu.
Jedna guľa, druhá guľa,
tretiu na vrch dám
a už stojí snehuliačik
a už stojí tam.

Košieľku má snehuliačik
čistučkú a bielu,
nos má z mrkvy,
oči z uhlia, miesto ruky metlu.

A keď deti uvidia ho,
povedia si tak:
Pozrite sa aký je to
krásny snehuliak!

Bola jedna kvapka malá

Bola jedna kvapka malá, čo sa rada zabávala. Padla na zem do potôčka, pretrela si obe očká.  Hneď sa potom vyparila, na obláčik premenila. A tak sa tá kvapka malá, dookola zabávala.

Ide líška cez horu /na rozohriatie/

Ide líška cez horu, nesie batoh tvarohu. Ježko za ňou uteká, že jej vrece rozpichá. Líška sa mu schovala, vrece pichať nechala.

Vtáčiky v zime
Zima vbehla za vrátka, vyplašila vtáčatká. Sneh sa sype, vietor hudie, čo len s nami teraz bude? Nezhyniete, moji malí,
kŕmidlo sme na strom dali.

Kukulienka /pesnička/

Kukulienka, kde si bola, keď tá tuhá zima bola? Hajaja, kukuku, sedela som na buku.
Sedela som na tom dube, kde Janíčko drevo rúbe, hajaja, kukuku, sedela som na buku.

Raketa

Vystrelili raketu tá si spieva do letu. Chytro vpred a ešte viac letí, letí na mesiac.

Traktor

Ide traktor do lesa, krútia sa mu kolesá. Dve sú vpredu, dve sú vzadu, nebežia len na parádu. Odvážajú domov z polí,              zemiačiky do stodoly.

Rozcvička

Len čo vstanem z postele, zacvičím si vesele. Ruky hore, ruky dole, rozcvičíme telo celé. Čupnem, vstanem, vyskočím, veselo sa zatočím.

Požiarnik

Požiarnik sa hlási, každý oheň hasí. Kde je oheň veľkým pánom, uteká tam s vedrom s lanom.

Jar

Zobralo slniečko s kvietkami košíčky, z oblohy sype ich na lúky, pod kríčky. ,,Čo sú to za čary?“ Každý sa pýta.

Takto vždy slniečko pani jar víta.

Na rozohriatie

Ide líška cez horu, nesie batoh tvarohu. ježko za ňou uteká, že jej vrece rozpichá. Líška sa mu schovala, vrece pichať nedala.

Jar k nám letí /pesnička/

Jar k nám letí, jar k nám letí, to je radosť, milé deti, budeme sa vonku hrať, kvietky do kytky trhať.

Vyletela z úľa včielka, poštípala na nos Ferka. Nepovedal ani jaj, bol rád, že už prišla jar.

Veverička

Vverička Vrtka, pozdravila krtka. ,,Dobré ráno, dobrý deň." ,,Mala som dnes krásny sen, že som včera pod strechou, našla vrece orechov.