.  2. trieda

Bolo raz jabĺčko: pesnička

Bolo raz jabĺčko krásne, malo líčka červené. Jeho jasná farba žiari a mamka daj ho mne. Keď som zaťala doň zúbky, pochytil ma veľký strach, lebo červík vyšiel z hĺbky a stal si na svoj prach. Bolo nám to obom trápne, že má nahryznutý dom. On sa urazene vztýčil a vyplazil sa von.

Jeseň

Obrali sme jabĺčka i hruštičky v sade, padá lístie zo stromov, plno je ho všade. Nazhŕňam ho na kopu, do košíka dám, a najkrajšie jabĺčko podarujem Vám. Slniečko sa zobudilo Slniečko sa zobudilo, popreťahovalo kosti, cez mrak hlávku vystrčilo, zasmialo sa od radosti. Vyleteli včielky vrtké, motýle zas šantia v tráve, lienka ponáhľa sa kdesi, mravce slamku našli práve. Obzerá sa slnko zlaté, čo sa robí čo sa deje? Všade radosť z práce majú a slniečko sa len smeje.

Sneh

Sneh je pláštik bielučký. Padá na les, na lúčky. A keď spadne do dlane, voda z neho zostane. Také malé zrkadlo, čo z oblohy vypadlo.

PADÁ SNIEŽIK PADÁ

Padá sniežik padá, ej ale som rada. Už je biely sad, ej ale som rád. Bude dobrá sánkovačka, bude dobrá lyžovačka. Do oblôčka sniežik hľadí, ej ale sme všetci radi.

ZIMA V LESE

Raz zvieratká ráno vstali, preveľmi sa čudovali. Stratila sa lúčka zelená, Prikryla ju biela perina. Čo budeme v zime jesť, kto naplní krmelec. Zvieratká už teraz vedia, že pomôžu dobrí ľudia.

Vesmír

Naša Zem je guľatá, vo vesmíre planéta. Slnko tvorí pevný stred, oblieha ho planét svet. Hneď ich všetky spočítame 8 planét narátame.

Pesnička: Ja som vám veľký pán, červený som tulipán

Ja som vám veľký pán, červený som tulipán, moja hlávka kalich veľký, zdobí v meste parky všetky,
ja som vám veľký pán, červený som tulipán. A my sme púpavy, kvitneme hneď od jari,
na hlavičke žlté vlasy, lúčina je plná krásy, a my sme púpavy, kvitneme hneď od jari.

Púpavienky

Tešili sa púpavienky v prvej jarnej trávičke, že sa všetky podobajú na slniečka maličké. Keď slniečko zašlo večer
za vysoké horičky, púpavienky zatvorili svoje zlaté hlavičky.

Rúško

Keď idem von, dám si rúško, zavesím si ho na uško, aby vírus, okrasa, nedostal sa do nosa.

Pesnička: Na dvore býva

Na dvore býva sliepočka naša, Ona nám biele vajíčko znáša. Kot – kot-kot – dák, kot – kot – kot- dák. Ona nám biele vajíčko znáša.

Kohútik ten je na dvore pánom. On budí ľudí každučkým ránom. Ki Ki ri kí, ki ki ri kí. On budí ľudí každučkým ránom.

Mačička čierna na slnku leží, Odrazu skočí za myškou beží Mňau mňau mnau mňau , mňau mňau mňau mňau. Odrazu skočí za myškou beží.

Psíček

Spoza dvierok psíček havká, vykúka mu biela hlávka. Veľké očká, krivé uško, čierny noštek, sivé bruško. Behá, šteká od radosti, s láskou víta všetkých hostí.

V tom zelenom lese

Tak je krásne dnes. Šumí starý les. Slniečko sa na nás smeje, z dolín vetrík tichý veje. Na čakanke bzučia včielky.Pri zvončekoch čmeliak veľký. Pri chodníčku svrček brnká, z druhej strany jarček žblnká. Okolo nás pinka letí. Kam idete, milé deti?

Veľkonočný zajko : pesnička https://www.youtube.com/watch?v=_OWzDLnARf8

Poznáte zajka
čo vždy krčí nos?
Farbieva vajká
deťom pre radosť.

A u nich doma všetci spolu
Chodia na maliarsku školu.
A zajačí šlabikár,
Učia sa tam každú jar.

Zajkovie mamka
mieša farbičky,
Zajkovie ocko
plní mištičky.

Malá sestra varí slíže
malý braček štetce líže.
Veľká sestra ktorá prišla
všetkým vzorky vymýšľa

Tak farbí vajcia
celá rodina.
Keď kvitnú kvietky
jar sa začína.

A všetky štetce, všetky labky
maľujú veď čas je krátky.
Aby bolo vajec dosť
Všetkým deťom pre radosť.

Rozcvička na prsty

Raz sa prsty hádali akú prácu konali: Palec ten je silný, ukazovák pilný, prostredník je najdlhší, prstenník je najkrajší, malíček je najmenší.

Žabky

My sme žabky rosničky, ráno máme rozcvičky. Krk a krk a brekeke spievame si pri rieke. Spievame si do rána, bojíme sa bociana. Tamto stojí, to je on skáčme žabky z vody von!

TRIEDIME ODPAD: pesnička (melódia prší, prší)

Aj keď sme len malé deti
i my vieme triediť smeti,
/: modrá, žltá, zelená,
vieme čo to znamená :/.
Slniečko nám vonku svieti,
poďme všetci triediť smeti:
/: papier, plasty, plechovky,
sklo aj staré baterky:/
Prší, prší len sa leje
ujo smetiar sa usmeje
/: rýchlo z auta vylezie
a odpadky odvezie.

Triedim odpad

Triedim odpad, triedim hravo, papier vľavo, fľašu vpravo. Plechovku do koša dám, s odpadkami sa pohrám. Plasty žltá, sklo zelená, papier modrá, kov červená. Keď odpadky vytriedime, tak planétu zachránime.

BEZPEČNOSŤ DOMOVA
KEĎ VONKU PRŠÍ, DNU SA HRÁM, ČÍTAM, KRESLÍM, VYMÝŠĽAM. ČO SMIEM CHYTAŤ A ČO NIE, VYSVETLÍM VÁM POKOJNE. NIEČO MÔŽEM, NIEČO NIE, ČO SMIEM CHYTAŤ, VERU VIEM.

Deň matiek: chlapci
Všetci na mňa povedali, že som ešte chlapec malý. Malý tam – malý sem, ja si ľahko pomôžem.Podložím si stoličku a pobozkám mamičku. Všetko spravím pre mamičku, lebo ju mám rád, postavím sa na stoličku, poumývam riad.

Deň matiek: dievčatá
Pre mamičku moju milú, ktorú rada mám, veľké srdce namaľujem, k sviatku jej ho dám. Na Deň matiek darujem jej jednu malú básničku, mamička hneď bude mať úsmev na líčku.

Slovensko

Veľa dedín, riek a stromov, veĺa miest a rôznych domov. Tam môj domček láskou svieti, slovenská reč zvukom letí. Kde obyčaj ľudí spája, tam je kúsok môjho raja.

Po nábreží koník beží: pesnička

Po nábreží koník beží, koník vraný,
Skadiaľže si, šuhajíček, maľovaný?
Skadiaľ som, stadiaľ som,
Slovenského rodu som, duša moja

A pod lipkou, a nad lipkou iskieročka,
Skadiaľže si, moja milá frajerôčka?
Skadiaľ som, stadiaľ som,
Slovenského rodu som, duša moja

Z tej jedličky dve hrdličky na tú lúčku.
Ja som Slovák, ty Slovenka, daj mi rúčku.
Rúčku ti podávam,
Tebe verná zostávam, duša moja