.1.trieda

Básnička:

Bruško, pupček, zadoček, neteč voda do očiek. Požičia nám sloník sprchu, o chvíľočku sme už v suchu.

Pesnička:

Ja som žabka, ty si žabka, my nemáme nič takého. Jedna labka, druhá labka, krídelka žiadneho. Úva kva kva, úva kva kva, my nemáme nič takého. Jedna labka, druhá labka, krídelka žiadneho.

KUKULIENKA

Kukulienka kde si bola, keď tá tuhá zima bola, ha-ja-jaj ku-ku-ku , sedela som na buku.

Básnička PÄŤ FARIEB

Papier je bielučký, farebné sú farbičky. Žltou kreslím slniečko, červenou zas jabĺčko. Zelená je trávička, modrá kvapka z nebíčka.

HLAVA, RAMENÁ, KOLENÁ, PALCE

Hlava, ramená, kolená, palce, kolená ,palce, kolená, palce. Hlava, ramená, kolená,palce, oči, uši, ústa, nos.

VČELA

Zavčas rána bzučí včela, že navštívi každý kvet. Nabzučí sa veru veľa, kým vyrobí sladký med.

PLÁVA KAČKA PO JAZERE

Pláva kačka po jazere, vo vode si šaty perie, rybky sem, rybky tam, ja Vás všetky pochytám. Prišiel káčer ťapi-ťapi, do zobáčka rybku lapí, ukláňa sa krásavec, volá kačky na tanec.

MLIEČKO

Mliečko všetci radi máme, každý deň si hrnček dáme. Ak chceš aj Ty zdravý byť, musíš veľa mliečka piť!

RANNÝ KRUH

Želáme si krásny deň, aby sme sa radi mali, vo všetkom si pomáhali.

Básnička,, Semafór"

Keď červená zabliká, nepohnem sa z chodníka. Iba farba zelená, voľnú cestu znamená.

PH,, Ježko"

Lezie ježko, lezie v lese, jabĺčko si domov nesie. Do lístia sa zahrabal, a tam tíško zaspinkal.

Gratulačná báseň

Nad našou strechou, letel holub sivý. Kto má dnes meniny(narodeniny), nech je dlho zdravý.

Pesnička: Spadla hruška zelená

Spadla hruška zelená, zelená, zelená, rozbila si kolená, kolená.Teraz plače na zemi, na zemi, na zemi, dobré liečky dajte mi , dajte mi ..Ty si hruška nezbednik, nezbednik, nezbednik , nepomôže Ti už nik , Ti už nik ! Veď si dobre vedela, vedela, vedela, že si ešte nezrelá, nezrelá..

Pesnička: Moja mamka niečo má

Moja mamka niečo má, schovala to do sena. A to boli orechy, boli ich tam dve mechy .

Ranné cvičenie
Už sme v lese, sú tu stromy. Jeden tu a druhý tu. Vetrík kýva vetvami, vtáčik lieta nad nami. Skáče malý zajko v lese, 🐿️ veverička orech nesie . Medvedík sa prevaľuje, ku spánku sa pripravuje .

Pesnička : Padajú gaštany

Padajú, padajú zrelé gaštany, jeden z nich vo vrecku mám už schovaný. Keď si ich pozbieram ešte aspoň päť, malého gaštanka urobím si hneď.

Dovidenia vtáčiky

Kto sa chystá do sveta,  pred zimou preč odlieta? Bocian aj lastovička, odlietajú do teplúčka.

Básnička: Zdravé vitamíny

Mrkva, hrášok, cuketa, to je ale dobrota. V každom kúsok zeleniny, máme zdravé vitamíny. Choroba ma neskolí,

nikde ma nič nebolí.

Báseň:

Vidím padať prvú vločku, skočila mi na čiapočku. Druhá vločka, to som rád, prihupla mi na kabát.

Tretia celá v bielom tričku, vletela mi na čižmičku. Počuj sniežik! Už to stačí! Už je zo mňa snehuliačik.

Pesnička: ,,Ja som malý snehuliačik,,

Ja som malý snehuliačik a čakám na veľký vláčik. Nekašlem a nekýcham na cestu sa opýtam.

Má to ale jeden háčik slnko spraví zo mňa fliačik.

Báseň:

Snehuliak si prosí,dva mrkvové nosy. ,,Vari chceš byť dvojnosý?“ ,,To sa predsa nenosí.“ ,,Ale čoby, ale čoby, budem tatko.“

,,Jeden nos chcem pre maličké snehuliatko.

Pesnička: ,, Postavím si snehuliaka“

Postavím si snehuliaka na najbližšom brehu, postavím si snehuliaka z bielučkého snehu. Jedna guľa, druhá guľa,
tretiu na vrch dám a už stojí snehuliačik a už stojí tam.
Košieľku má snehuliačik čistučkú a bielu, nos má z mrkvy,oči z uhlia, miesto ruky metlu.
A keď deti uvidia ho, povedia si tak: Pozrite sa aký je to krásny snehuliak!

Vinš:

Máme doma jedličku, na vrchu má hviezdičku. Hviezdička sa ligoce, všetkým krásne Vianoce.

Básnička: ,,Kvapka"

Bola jedna kvapka malá, čo sa rada zabávala. Padla na zem do potôčka, pretrela si obe očká. Hneď sa potom vyparila, na oblacik premenila. A tak sa tá kvapka malá, dookola zabávala. Macko Uško vzal si lyže, vyskočil zo svojej chyže. Lyžami len zľahla krúti, o chvíľu sa svahom rúti.

Básnička: ,,O zajkovi"

Skáče zajko hopi-hopi, na sniežiku robí stopy! Skáče zajko hopi-hop, na snehu je veľa stôp.

Básnička: ,,Macko"

Macko uško vzal si lyže, vyskočil zo svojej chyže. Lyžami len zľahka krúti, o chvíľu sa svahom rúti.

Básnička: ,,Rapotala straka"

Rapotala straka : "aká som ja, aká?" . Hovorí jej stará kačka: " Ty si známa rapotačka! Taká si taká, moja milá straka".

Piesnička: ,,Takto letia vtáci"

Takto letia vtáci, takto sadajú.Takto pijú vodičku, hore kukajú, takto pijú vodičku, hore kukajú. Takto skáču vrabce, vrabce, žitko zobkaju. Takto pijú vodičku, hore kukajú, takto pijú vodičku hore kukajú.

Basnička: ,,Kozmonaut"

Kozmonauti , tí sa majú, vesmírom si poplávajú. Vznášajú sa v priestore dole a zasa hore.

Básnička : ,,LEN ČO VSTANEM Z POSTELE,,

LEN ČO VSTANEM Z POSTELE, UŽ AJ CVIČÍM VESELE. RUKY HORE, RUKY DOLU, OD SEBA A ZASE SPOLU. ČUPNEM, VSTANEM, VYSKOČÍM, VESELO SA ZATOČÍM.